DEMO Logistics_manager_(35)_1_2024_ | Page 4

OD REDAKCJI | Logistics Manager
Dominik JAŃCZAK
Wiecie , że telefony komórkowe są obecne w Polsce zaledwie 32 lata ? Choć pierwsze modele nie miały zbyt wiele wspólnego z tymi , których używamy dziś , bo były ciężkie i abstrakcyjnie wręcz niewygodne w użytkowaniu , to technologia błyskawicznie zaczęła się rozwijać .
Pierwsi operatorzy , tacy jak pionierski Centertel , założony w 1992 r ., czy debiutujące cztery lata później brandy Ery i Plusa zgodnie wieszczyły rewolucję w komunikacji . Co ciekawe , w czeluściach internetu nadal możemy znaleźć pierwsze reklamy „ Ery GSM ” z 1996 r ., gdzie dynamiczny montaż i futurystyczna narracja ekscytują i kuszą odbiorcę , by ostatecznie zapewnić go , że „ należy do wyjątkowego pokolenia ”.
Piszę o tym dlatego , że zaledwie trzy dekady po pojawieniu się telefonii komórkowej w Polsce większość z nas nie potrafiłaby się bez niej obyć . Technologia ta spowszedniała i stała się naszą codziennością , choć pierwotnie ekscytowała i prowokowała dyskusje . Jednocześnie tak zawłaszczyła naszą przestrzeń , że coraz trudniej objąć nam umysłem fakt , że kiedyś można było funkcjonować bez niej .
Chcę , żebyście zdali sobie sprawę , jak karkołomnego wyzwania podjęła się nasza redakcja , chcąc wysłać Wam technologiczną pocztówkę z przyszłości . Predykcje
naszych autorów i rozmówców związane z pojawieniem się humanoidalnych robotów , rozwojem systemów WMS , rolą danych oraz sztucznej inteligencji w rozwoju firm mogą bardzo szybko się zmaterializować , redefiniując funkcjonowanie branży na bardzo wielu poziomach … lub całkowicie rozminąć się z tym , co nas czeka . Jednocześnie warto pamiętać , że z wyjątkowości niektórych rozwiązań technologicznych po 2 – 3 dekadach może pozostać naprawdę niewiele .
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości . Ale namysł nad tym , jak może ona wyglądać , to nie tylko intelektualne ćwiczenie , ale przede wszystkim szansa , aby pozostać w gotowości na zmiany .
Oprócz futurystycznych wizji mamy dla Was niemało treści mocno zakorzenionych w „ tu i teraz ” – m . in . dodatek tematyczny dotyczący rynku logistyki kontraktowej oraz budowania partnerskiej współpracy w tym zakresie . Opublikowaliśmy w nim również krótkie prezentacje operatorów logistycznych , którzy zdecydowali się skorzystać z naszego zaproszenia , abyście w jednym miejscu mogli znaleźć informacje na temat świadczonych przez nich usług , branżowej specjalizacji czy posiadanej infrastruktury . Mamy nadzieję , że formuła dodatków tematycznych przyjmie się i będzie dla Was pomocna w codziennej pracy .
Udanej lektury !

Do m i n i k Ja ń c z a k redaktor naczelny