Demo Logistics Manager 5/2024 | Page 24

LOGISTYKA MIEJSKA
Mieczysław T . STARKOWSKI
Dziennikarz technologiczny
Logistyka miejska obejmuje zarządzanie procesami dystrybucji i przepływu towarów w aglomeracjach miejskich . W dobie rosnącej urbanizacji i dynamicznego rozwoju e-commerce jej znaczenie stale rośnie . Aby zapewnić szybkie dostawy , zwłaszcza w ramach tak zwanej ostatniej mili , trzeba sprostać wielu wyzwaniom .
Miejskie magazyny
– Do kluczowych aspektów konkurencyjności dostawców należą bliskość do klientów i szybkość obsługi – podkreśla Michał Samborski , Head of Development w firmie Panattoni . – To powoduje znaczny wzrost popularności magazynów w miastach , które są przede wszystkim doskonałym usprawnieniem e-commerce ’ u . Trend ten dodatkowo przyspieszyła pandemia COVID-19 , która zmieniła nawyki zakupowe klientów . Do tej pory nasza firma wybudowała w Polsce magazyny w formacie City Logistics o powierzchni prawie 700 tysięcy m 2 , a kolejne 84 000 m 2 jest w trakcie realizacji .
O popularności tego segmentu decyduje połączenie dobrej miejskiej lokalizacji z pełną elastycznością . Dzięki możliwości wynajęcia niewielkich modułów magazynowych zainteresowane są nimi również mniejsze firmy . Korzystają między innymi operatorzy logistyczni , start-upy , małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe . W parkach miejskich powstają już nie tylko magazyny czy terminale , ale także zaawansowane technologicznie zakłady produkcyjne , biura , showroomy , a nawet działy R & D i laboratoria .
Przede wszystkim obiekty miejskie stanowią świetną platformę do obsługi logistyki ostatniej mili i wyzwań związanych z same-day delivery . Są kluczowym ogniwem usprawniającym operacje na linii e-sklep – firma kurierska – konsument . Znacząco ułatwiają dystrybucję towarów na etapie ostatniej mili , maksymalnie skracając czas dostawy przesyłek do odbiorców i obniżając koszty operacyjne .
To właśnie efektywne zarządzanie ostatnią milą , czyli końcowym etapem dostaw do klientów , jest kluczem do sukcesu firm logistycznych , twierdzi Michał Samborski . Stąd procesy w obiektach miejskich są optymalizowane pod kątem szybkiej rotacji towarów , co jest niezwykle istotne dla firm e-commerce . Liczy się elastyczność , szybkość operacji oraz zdolność do obsługi przesyłek . Wymaga to automatyzacji i robotyzacji procesów , by zminimalizować koszty operacyjne i przyspieszyć operacje logistyczne . Coraz większą rolę odgrywają systemy takie jak automatyczne regały , roboty magazynowe oraz zaawansowana analiza danych , która pozwala lepiej przewidywać zapotrzebowanie i zarządzać zapasami . Operatorzy miejskich magazynów muszą też inwestować w zielone rozwiązania w samym obiekcie oraz ekologiczne środki transportu ( pojazdy elektryczne , rowery cargo , drony dostawcze ).
Logistyka miejska nie jest już tylko trendem . To realna potrzeba , która wynika z urbanizacji , szybkiego rozwoju e-commerce oraz rosnących oczekiwań klientów . Inwestycje w miejskie magazyny są odpowiedzią na te potrzeby i będą napędzać dalszy rozwój rynku logistycznego w Polsce i Europie .
11