Logistics Manager 1/2023_demo | Page 11

NEWS | Logistics Manager
RECOMMERCE SZTURMUJE ŚWIAT E-COMMERCE
Odpowiedzi znaleźć można w raporcie „ Trend na recommerce ”, przygotowanym przez agencję Cyrek Digital .
Intensywny rozwój internetowego handlu znalazł swoje odbicie w sektorze recommerce . Wyspecjalizowane marki , takie jak Vinted czy marketplace ’ y pokroju Allegro lub OLX , na stałe wpisały się w rodzimy biznesowy krajobraz . Raport „ Trend na recommerce ” wskazuje , że 72 % badanych podczas kupna lub sprzedaży rzeczy używanych korzysta z Vinted , a 64 % z OLX .
Internetowe sklepy od wielu lat są pierwszym wyborem dla wielu konsumentów , a rynek e-commerce stale się rozwija . A jak sytuacja wygląda w przypadku recommerce , czyli internetowego handlu rzeczami z drugiej ręki ? Czy zakupy w sieci już na tyle nam spowszedniały , że nie boimy się kupować tą drogą produktów używanych ?
Wzrost zainteresowania produktami z drugiej ręki jest bardziej widoczny w przypadku specyficznych towarów . Najbardziej ekspansję tego sektora widać na przykładzie ubrań – kupuje je 83 % ankietowanych , a sprzedaje 79 %. Rozwój recommerce na przestrzeni ostatnich lat można powiązać z ekologicznymi trendami oraz ogólną zmianą nastawienia – używane rzeczy nie są już kojarzone z gorszą jakością , a badani podkreślają ich unikatowość . Z raportu jasno wynika , że 1/3 badanych zamierza częściej kupować rzeczy z drugiej ręki , co zwiastuje dalszy rozwój sektora . Jednakże wejście w życie europejskiej dyrektywy DAC7 i wprowadzone przez nią roczne limity transakcji mogą skutecznie go zahamować .
FIRMY W POLSCE ODCZUWAJĄ WPŁYW WOJNY W UKRAINIE
SŁABSZE NASTROJE FIRM W LUTYM
Ponad 80 % przedsiębiorców przyznało , że wojna wpłynęła na wzrost cen dóbr zaopatrzeniowo-inwestycyjnych , wyższe koszty działalności i wzrost ryzyka biznesowego .
Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „ Wpływ wojny w Ukrainie na działalność polskich firm ” przeanalizował , w jakim stopniu wojna zmieniała funkcjonowanie polskich przedsiębiorców , biorąc pod uwagę ich wielkość oraz reprezentowaną branżę . Branża , która najsilniej odczuła skutki wojny , to firmy przetwórstwa przemysłowego , niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa . Silny wpływ wskazują też małe firmy handlowe , mikro- i średnie przedsiębiorstwa , branża budowlana oraz firmy zajmujące się zakwaterowaniem i gastronomią . Najsłabiej wpływ wojny odczuły natomiast branże kultury , rozrywki i rekreacji , a także działalność profesjonalna , naukowa i techniczna .
Miesięczny Indeks Koniunktury spadł o 3,7 pkt . m / m do poziomu 93,7 pkt .
Lutowy odczyt jest poniżej poziomu neutralnego . Przedsiębiorstwa nadal funkcjonują w niezbyt sprzyjających warunkach rynkowych charakteryzujących się niepewnością gospodarczą i wysoką inflacją oraz słabnącym popytem konsumentów . Lutowy odczyt jest o 4,0 pkt . wyższy niż najniższa wartość MIK odnotowana w listopadzie 2022 r . ( 89,7 pkt .) i tylko o 0,7 pkt przewyższa poziom z lutego 2022 r ., kiedy nastąpiła agresja Rosji na Ukrainę . O wyniku zadecydowała przewaga negatywnych ocen w czterech komponentach : wartości sprzedaży , nowych zamówieniach , inwestycjach i mocach produkcyjnych . W pozostałych komponentach ( zatrudnienie , wynagrodzenie i płynność finansowa ) przeważają pozytywne oceny przedsiębiorców .
9