Logistics manager 5/2023 DEMO | Page 11

NEWS | Logistics Manager
SPECJALIŚCI MOGĄ WRÓCIĆ DO BIUR , JEDNAK NA WŁASNYCH WARUNKACH
Z najnowszej edycji raportu Antal „ Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy ” wynika , że ponad połowa specjalistów i menedżerów nie dostrzega istotnej poprawy swojej sytuacji zawodowej . To zjawisko staje się szczególnie widoczne w kontekście wynagrodzeń . Warto zaznaczyć , że pracownicy otrzymali niższe podwyżki w porównaniu do lat ubiegłych , a jedynie 8 % z nich miało szansę na podwyżkę przekraczającą 20 %.
Antal opublikował raport na próbie 1022 specjalistów i menedżerów przepytywanych w terminie 3 czerwca – 20 lipca 2023 r . Ukazuje on aktualne trendy na rynku pracy , takie jak : postawy pod kątem poszukiwania pracy , liczba ofert , jaką otrzymują kandydaci , motywacja i warunki do zmiany zatrudnienia czy gotowość do relokacji . Znaczący odsetek badanych , aby wyrazić zainteresowanie propozycją pracy , oczekuje średnio 2 – 3 dni pracy zdalnej w ciągu tygodnia . Dla zwiększenia czasu spędzanego w biurze najistotniejszym czynnikiem dla 50 % specjalistów i menedżerów jest elastyczność czasu pracy umożliwiająca przyjazd np . na pół dnia lub na wybrane spotkania . Dodatkowo badani wskazują zainteresowanie korzyściami w postaci posiłków oferowanych przez pracodawcę ( 36 % respondentów ).
– Istotne jest , aby pracownicy dostrzegali wartość i sens powrotu do biur , a nie odczuwali tego jako przymus . Znaczenie ma stworzenie środowiska pracy , które promuje kolaborację , innowacyjność i wzajemne wsparcie , a które jednocześnie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego zespołu i pracownika . Kluczowa będzie adaptacyjność pracodawców , którzy powinni skupić się na tworzeniu elastycznych modeli pracy , łączących zalety pracy zdalnej i stacjonarnej , aby w pełni zaspokoić potrzeby i oczekiwania swoich pracowników – komentuje Artur Skiba , prezes Antal .
Źródło : Antal
ZMIANY NA RYNKU PRACY TSL – REKRUTACJE NA OSTATNIĄ CHWILĘ
W tym roku widać wyraźną zmianę . Niepewność i gorsze nastroje gospodarcze sprawiły , że pracodawcy do ostatniej chwili czekali z rekrutacjami i dopiero w październiku zaczęli kompletować zespół na sezon zimowy . Pik rekrutacyjny dopiero się zaczyna , jednak w tym roku będzie on nie tylko wysoki , ale przede wszystkim krótki , bo czasu jest niewiele , a zamówienia musi ktoś obsłużyć . Jak wynika z raportu Grupy Progres , w tym miesiącu zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w TSL wzrosło ponad trzykrotnie w porównaniu do września br .
Koniec roku w sektorze TSL tradycyjnie był czasem , w którym zapotrzebowanie na pracowników wyraźnie rosło . Branża szykowała się do natłoku zajęć w okresie świąt i noworocznych wyprzedaży , już w sierpniu szukając kolejnych pracowników .
Tylko w II kw . 2023 r . w branży TSL na chętnych czekało 12,6 tys . wolnych miejsc pracy ( GUS ). Większość dotyczyła zawodów z grupy operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń ( 68,4 %). Nie brakowało też etatów oferujących inne stanowiska . Jak wynika z danych Grupy Progres , sektor : logistyka , transport , spedycja był jednym z głównych pracodawców wśród przeanalizowanych 26 branż . W tej dziedzinie gospodarki od stycznia do sierpnia poszukiwano i zatrudniono najwięcej pracowników tymczasowych ( w porównaniu z innymi branżami poddanymi analizie ).
Źródło : Grupa Progress
9