OD REDAKCJI | Logistics Manager
Dominik J A Ń C Z A K
W społeczeństwie panuje powszechne przekonanie , że projektowanie kariery to przede wszystkim zdobywanie wiedzy , twardych umiejętności i doświadczenia zawodowego . Taki paradygmat definiujący postrzeganie rozwoju zawodowego powoduje , że bardzo często zapominamy o szlifowaniu naszych zdolności komunikacyjnych , które okazują się kluczowe , szczególnie na stanowiskach menedżerskich .
Coraz więcej firm widzi , że choć w zespole posiada świetnych specjalistów , to widocznie brakuje w nim liderów . Powszechnie obserwowany kryzys autorytetów i przywództwa sprawia , że organizacje rekrutujące na wyższe stanowiska w obszarze TSL jak nigdy wcześniej przywiązują wagę do cech osobowościowych i charyzmy kandydatów . Rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę , jak silnie eksponowaną pozycją jest chociażby rola dyrektora logistyki , który pracuje nie tylko z własnym zespołem , ale musi też zbudować silne i zdrowe relacje z innymi departamentami firmy , dostawcami , klientami czy zewnętrznymi partnerami .
Aktualny pejzaż przedstawiający splątane ścieżki logistycznej kariery uzupełniają bardzo plastyczne pytania o przyszłość – coraz bardziej uzasadnione w erze algorytmów , uczenia maszynowego oraz rozpalających naszą wyobraźnię inkarnacji sztucznej inteligencji . I choć ta ostatnia dopiero raczkuje , być może już teraz powinniśmy przygotowywać branżę na nowe oblicza logistyki . Oby nas one nie zaskoczyły .
Dlatego zapraszam Państwa do przeczytania niniejszego wydania magazynu „ Logistics Manager ”. Mierzymy się w nim m . in . ze specyfiką procesów rekrutacyjnych w obszarze TSL , zmianami , jakie w najbliższych latach mogą nastąpić w obrębie pożądanych stanowisk w departamentach logistyki czy z pytaniami dotyczącymi tego , kiedy zmiana pracy staje się bodźcem do dalszego rozwoju .
Życzę udanej lektury !
Do m i n i k Ja ń c z a k redaktor naczelny