Logistics Manager prof . dr hab . Wojciech P A P R O C K I
Dominik Jańczak : Panie profesorze , jak aktualnie prezentuje się kierunek rozwoju technologii cyfrowych ?
Wojciech Paprocki : Pojawia się tutaj podstawowe pytanie – czy w ogóle istnieją technologie cyfrowe , czy też mamy do czynienia z kolejną generacją technologii informatycznych ? I mój pogląd przychyla się do tego pierwszego stanowiska . Ale najważniejsza jest tutaj odpowiedź na pytanie : dlaczego . W minionych kilku dekadach , bo to przecież proces trwający od połowy XX wieku , dość żywiołowo zmieniała się relacja pomiędzy człowiekiem a maszyną . Do czasu , kiedy nie było smartfona , nie było mediów społecznościowych , takich jak Facebook czy chmury , nie istniała możliwość , żeby miliardowa rzesza użytkowników technologii informatycznych zaczęła kreować coś , co dzisiaj nazywamy określeniem big data .
A to oznacza , że zostały stworzone warunki do kreowania , rejestrowania , a następnie przetwarzania danych , zarówno ustrukturyzowanych , jak i nieustrukturyzowanych , dających w sumie możliwość nie tylko lepszego odwzorowywania w systemach informatycznych świata realnego , ale do rozpoczęcia kreowania świata wirtualnego .
DJ : Czy dobrze rozumiem , że granicą odróżniającą świat technologii informatycznych od technologii cyfrowych byłaby liczba generowanych danych i ich zagęszczenie ?
WP : Nie tyle liczba danych , co relacja człowieka z nimi . Wcześniej ludzie pełnili role konsumentów informacji , a nie kreatorów . Kreatorem danych były chociażby organizacje handlowe , które miały do czynienia z konsumentami . Przy pomocy kodów kreskowych – nienowej przecież technologii – pozyskiwały one duże ilości danych przez systemy mainframe ’ owe , wielodostępowe .
Aktualnie całkowicie zmienił się sposób rejestrowania danych , w czym użytkownik jako ich kreator świadomie lub nieświadomie uczestniczy . My , prowadząc tę rozmowę przez interfejs do spotkań online , możemy spojrzeć na monitor i zobaczyć , że rozmawia ze sobą Dominik z Poznania i Wojciech z Łodzi . System wie , gdzie przebywamy , choć do tej pory w ogóle o tym nie rozmawialiśmy .
Powstał zatem całkowicie nowy ekosystem . Niestety wiele osób nie uświadamia sobie jego zakresu , złożoności i konsekwencji tego , że on funkcjonuje tak , jak funkcjonuje . Pojawia się pytanie , ile istnieje osób na świecie , które mają pełne lub prawie pełne pojęcie o tym , w jaki sposób generują dane i jak informacje uzyskiwane dzięki przetworzeniu tych danych są wykorzystywane w celach operacyjnych ( tu i teraz ) oraz do predykcji zdarzeń w przyszłości .
Proszę zwrócić uwagę , że istnieje domniemanie , iż władza publiczna , a w szczególności działające w jej ramach służby specjalne , dysponują dzisiaj ogromną
12