ZARZĄDZANIE wiedzą , do której posiadania się nawet nie przyznają . To powoduje , iż nawet w silnych systemach parlamentarnych , łącznie chociażby ze Stanami Zjednoczonymi , coraz trudniej takie służby kontrolować . A w krajach , gdzie reguły demokratyczne nie są pieczołowicie pielęgnowane , sytuacja jest jeszcze trudniejsza . My się przez różne przecieki dowiadujemy , jak to wszystko funkcjonuje , zarówno na szczeblu państwowym , jak i szczeblu koncernowym .
Jedna kwestia na pociechę – jako konsumenci możemy dość skutecznie odcinać się od tego cyfrowego nudyzmu , tego obnażania się w wirtualnym świecie . Zachowanie pewnej intymności w rzeczywistości technologii cyfrowych i ochrona własnej prywatności wymaga określonych zachowań , a większość konsumentów nie posiada nawet świadomości tej tematyki , a nawet jeśli jest inaczej , to z wygody nie stosuje pewnych praktyk .
DJ : Kwestia ochrony tej prywatności , o której profesor wspomina , wymagałaby od nas zrezygnowania z wielu udogodnień , chociażby z podpowiedzi w wyszukiwarce Google pewnych fraz , które najczęściej wpisujemy . Jest to spore ułatwienie , natomiast wynika ono z tego , że dany dostawca usługi stworzył bardzo rozbudowany katalog informacji o nas , które wykorzystuje na różne sposoby .
WP : Świadomy użytkownik będzie potrafił dostrzec wiele niedoskonałości tych systemów danych . Przede wszystkim są one z założenia reaktywne . Jeżeli ja wczoraj zacząłem szukać hotelu w Łodzi , to przez najbliższe parę dni , jak już dawno wyjadę z tego miasta , w sieci po zalogowaniu będzie mi się pokazywała oferta łódzkich hoteli . Ja już będę zupełnie gdzieś indziej i to w zasadzie tam chciałbym szukać miejsca hotelowego . Zatem mamy tutaj ciągle postępowanie teoretycznie predyktywne , odnoszące się do kreowania obrazu przyszłości , ale tylko i wyłącznie na podstawie tego , co nastąpiło w przeszłości oraz miało charakter powtarzalny . W związku z tym cały czas te systemy są niedoskonałe , dlatego nadal tak bardzo potrzebny jest człowiek .
DJ : Rozumiem . Wracając do mojego wyjściowego pytania , czyli do kierunków rozwoju technologii cyfrowych … Powiedzieliśmy sobie o tym , że liczba danych się zwiększa , zmienia się cały ekosystem przepływu informacji , w którym dane i ludzie funkcjonują , wpływając na siebie nawzajem . Wspomniał Pan również o kwestii predykcji . W założeniu zbierane dane mają pomagać nam wyciągać jakieś wnioski , na przykład o użytkownikach , prawda ?
WP : Jeśli mamy dane i potrafimy przy pomocy coraz bardziej doskonałych algorytmów analizować relacje pomiędzy cechami poszczególnych informacji , to z coraz większą dokładnością możemy ustalać te scenariusze , których prawdopodobieństwo jest , matematycznie patrząc , najwyższe . I to właśnie jeden z przykładów stosowania technologii cyfrowych w medycynie , gdzie wykonanie konkretnego badania , czyli diagnostyka danego pacjenta , może być porównana prawie w czasie rzeczywistym z opisami innych badanych , co umożliwia wychwycenie tych przypadków , które są podobne , i uświadomienie lekarzowi poprzez dostarczenie odpowiedniego raportu , że jeśli wdroży określone leczenie , to ma dużą szansę , że jego interwencja będzie pozytywna . Aktualnie przebywam na konferencji Regeneracja Miast i wczoraj wysłuchałem dyskusji dwóch przedstawicieli nauk medycznych , którzy mówili : „ Ale my wiemy , że w organizmie człowieka istnieje taka zależność , że im bardziej pomagamy w chorobach sercowych , tym bardziej niszczymy nerki . A kiedy z kolei wyleczymy nerki , to odbywa się to kosztem pracy serca ”. W związku z tym my musimy ustalić sobie prawdopodobieństwo dla danego przypadku . Mamy przed sobą pacjenta w stanie krytycznym i maszyna może nam podpowiedzieć , jakie nasze działanie wygeneruje lepsze efekty . Oczywiście to wcale nie oznacza , że końcowy skutek będzie na pewno zgodny z przewidywaniami , bo nawet najwyższe prawdopodobieństwo nigdy nie jest równe 100 %.
DJ : Jak technologie cyfrowe , o których rozmawiamy , wpłyną zatem na nasze codzienne życie ?
WP : Jednym z najciekawszych aspektów ewolucji technologii cyfrowych jest rozwój augmented reality , czyli rzeczywistości rozszerzonej . Istnieje możliwość , że jadąc samochodem albo autobusem przez Krakowskie Przedmieście w Warszawie , po Trakcie Królewskim , na naszym oknie będą pokazywały się opisy konkretnych budynków . Mówi się również o zindywidualizowanych przekazach w stylu „ w kościele znajdującym się po drugiej stronie ulicy Twoi pradziadkowie
13