Logistics manager 5/2023 DEMO | Page 23

KARIERA W LOGISTYCE
Dominik Jańczak : Zacznę może nieco prowokacyjnie – czy trudno rekrutuje się logistyków , szczególnie na stanowiska dyrektorskie ?
Patryk Chrzan : Szczerze mówiąc – nie . Wbrew pozorom rekrutacje na stanowiska wyższego szczebla prowadzi się łatwiej . Po pierwsze podejście ze strony kandydatów jest bardziej profesjonalne , więc poważnie traktują swoje zaangażowanie w rozmowy . Po drugie bywają bardziej responsywni . Nawet jeżeli nie są zainteresowani ofertą , to sprawnie udzielają informacji zwrotnej . Na tym poziomie dość często mamy też do czynienia z rekomendacjami – ludzie w branży chętnie się polecają . Nie jest jednak tak , że proces rekrutacyjny na stanowisko wyższego szczebla to w branży TSL prosta sprawa . Istnieje wiele czynników utrudniających tego typu inicjatywy . Często jest to chociażby uwarunkowanie dotyczące lokalizacji naszego klienta . Zdarza się , że na lokalnym rynku nie ma odpowiednich kandydatów – wtedy szukamy kogoś pod relokację .
DJ : Jak wygląda sam proces rekrutacji na wyższe stanowisko menedżerskie w dziale logistyki ?
PC : Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie , dlaczego dana firma rekrutuje . Mamy tutaj dwa warianty . Pierwszy jest taki , że dotychczasowy dyrektor logistyki zdecydował , że zamierza – mówiąc eufemistycznie – rozwijać swoją karierę poza daną organizacją . Jednak czasami to firma z różnych przyczyn podejmuje decyzję o zmianie osoby na stanowisku zarządczym . W tym drugim przypadku wymagane jest dyskretne i delikatne działanie . Tutaj też najczęściej pojawia się przestrzeń do tego , żeby zaangażować agencję rekrutacyjną .
W przypadku pierwszego scenariusza , w którym to dyrektor odchodzi i komunikuje decyzję firmie , to standardowo dział HR publikuje ogłoszenie , informując rynek , że rozpoczyna poszukiwania kandydatów . Alternatywą jest próba znalezienia potencjału wewnątrz organizacji . Jeśli go nie ma – wychodzi się na zewnątrz . W drugim przypadku firma musi zabezpieczyć i przygotować moment , w którym zakomunikuje obecnemu dyrektorowi zmianę . W międzyczasie agencja przygotowuje krótką listę kandydatów , z grona których zostanie wybrany następca .
Niezależnie od tego , który scenariusz realizujemy , w ostatecznym efekcie wyłania się 3 – 4 kandydatów wpisujących się w poszukiwany profil . Na tym etapie przedstawiciel działu HR ze strony klienta umawia się na spotkania weryfikacyjne , podczas których przybliża kandydatom samą firmę , stanowisko oraz okoliczności , w których rekrutacja ma miejsce . Jednocześnie wstępnie weryfikuje rozmówcę pod kątem kluczowych wymagań organizacji . Podczas takiej rozmowy rekruter diagnozuje style zachowań i komunikacji , mocne i słabe strony kandydatów . Po rozmowach wstępnych rekruter wraca do HR menedżera oraz do osoby , która zleciła rekrutację – zwykle jest to prezes lub członek zarządu odpowiadający za obszar logistyki – i przedstawia mu swoje rekomendacje .
DJ : Co dzieje się dalej ?
PC : Mamy już wyłonioną grupę silnych kandydatów , zatem przygotowuje się drugie spotkanie – najczęściej już w siedzibie firmy . Bierze w nim udział zwykle szef HR oraz przyszły bezpośredni przełożony . Jest to pogłębiona i dłuższa rozmowa . Na tym etapie potwierdza się , jaką znajomość branży reprezentuje kandydat . Co to oznacza ? Diagnozuje się , czy rozmówca rozumie trendy , technologie i aktualnie wykorzystywane praktyki . Badanie obejmuje zrozumienie przepisów i wymogów prawnych , a także umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi . Kandydat na stanowisko dyrektorskie powinien umieć motywować , szkolić i kierować pracownikami oraz radzić sobie z nieuchronnymi konfliktami .
Zwraca się uwagę na umiejętności analityczne oraz zdolność do podejmowania decyzji w oparciu o dane . Coraz częściej nacisk kładzie się także na umiejętność poruszania się w przestrzeni technologicznej – kandydat musi rozumieć , w jakim kierunku zmierza branża i jak może to wykorzystać w kierowanym przez siebie departamencie . Dość istotną kwestią jest zbadanie czegoś , co nazywa się umiejętnością adaptacji . Branża logistyczna jest dynamiczna i podlega ciągłym zmianom , więc dyrektor logistyki musi być gotowy do dostosowywania się do nowych sytuacji . Na omawianym etapie zwraca się również uwagę na to , jak kształtowały się doświadczenia kandydatów w radzeniu sobie chociażby z czarnymi łabędziami .
21