Logistics manager 5/2023 DEMO | Page 24

Logistics Manager
Podsumowując , podczas drugiego etapu szef działu HR i przyszły bezpośredni przełożony przeprowadzają pogłębioną analizę doświadczenia kandydata , a także zwracają uwagę na obszary , które omówiłem . Jest to moment , w którym pogłębia się również badanie motywacji kandydata do zmiany pracy . Ten ostatni obszar jest na tyle istotny , że mówi o tym , co kieruje rozmówcą . Kiedy trafnie określimy , na czym szczególnie mu zależy , będziemy w stanie przewidzieć , czy potencjalna współpraca może być długa i stabilna .
DJ : Czy podczas rekrutacji na stanowiska dyrektorskie przekazuje się kandydatom jakieś praktyczne zadania do wykonania ?
PC : Niektóre firmy zapraszają kandydata do omówienia case study – musi on przygotować prezentację na zadany temat . Najczęściej dotyczy ona tego , jak widziałby swoje pierwsze miesiące i lata w nowej roli . Sprawdzane jest tutaj spojrzenie krótko- i długoterminowe . To oczywiście wymaga przekazania kandydatowi informacji na temat tego , co aktualnie dzieje się w firmie i jakie są wyzwania . Aczkolwiek często weryfikuje się w praktyce jego branżową świadomość i ogólny plan na to , jak strategicznie podszedłby do swojego wejścia do organizacji . Czasami w ramach case study omawiana jest konkretna sytuacja z historii firmy , np . załamanie się łańcucha dostaw czy nagły wzrost produkcji lub sprzedaży . W takich przypadkach logistyka musi reagować , więc sprawdzane jest podejście kandydata do rozwiązywania sytuacji kryzysowych .
Zatem drugi etap rekrutacji to poziom deklaratywny – kandydat opowiada o tym , co potrafi i gdzie pracował . Ewentualny trzeci etap jest bardziej praktyczny , polega na weryfikacji posiadanego doświadczenia i umiejętności . Kandydat musi obronić jakąś tezę albo coś uzasadnić . Ale tutaj raz jeszcze chciałbym zaznaczyć , że nie wszystkie firmy stosują praktyczne zadania . Czasami po prostu nie ma trzeciego etapu rekrutacji .
DJ : Podczas naszej rozmowy omówiłeś pewien katalog kompetencji , na które uwagę zwracają rekruterzy podczas rekrutowania na wyższe stanowisko w dziale logistyki . Co z cechami osobowościowymi ?
PC : Zanim przejdziemy do samych cech charakteru , to nawiążę do jednej bardzo istotnej kwestii . O szansie na otrzymanie danej pracy poza doświadczeniem czy umiejętnościami kandydata często decyduje tak zwana „ chemia ”. Zdarza się , że mamy osobę z takim doświadczeniem , jakiego szukamy , która zna języki i wpisuje się w założony budżet . Ale najzwyczajniej w świecie nie potrafi ona nawiązać nici porozumienia ze swoim bezpośrednim przełożonym . Takiego kogoś można byłoby zatrudnić , jeśli trzeba szybko ugasić pożary w organizacji . Niestety pojawia się wtedy ryzyko , że współpraca nie potrwa długo – ponieważ nie mamy właśnie tego nieco metafizycznego porozumienia potrzebnego w codziennym kontakcie i codziennej współpracy , aby wszystko funkcjonowało na odpowiednim poziomie .
Wracając do zasadniczego pytania – klienci oraz rekruterzy bardzo często zwracają uwagę na to , czy kandydat potrafi spojrzeć na swoje przyszłe obowiązki z perspektywy strategicznej , czy widzi szerszy obraz i będzie w stanie przygotować organizację , dostosowując strategię swojego departamentu do zmieniającego się pejzażu rynkowego .
Kolejną rzeczą , która dyskwalifikuje wielu kandydatów , są cechy przywódcze , a raczej ich brak . Na stanowiskach , o jakich rozmawiamy , konieczne jest inspirowanie i prowadzenie zespołu , a także budowanie odpowiedniej kultury organizacyjnej . Jest to o tyle istotne , że coraz więcej organizacji zaczyna zauważać , że tego typu przywództwa u nich brakuje . Chciałbym podkreślić , że ten leadership jest tutaj rozumiany nie tylko jako sposób skutecznego zarządzania , ale też jako budowanie autorytetu poprzez bycie dobrym przykładem . Szczególną uwagę zwraca się też na kandydatów , którzy mają charaktery umożliwiające im łatwe budowanie relacji . Dyrektor logistyki często współpracuje z innymi departamentami firmy , ale jest też eksponowany na dostawców , klientów i partnerów zewnętrznych . Domykając kwestię wymaganych cech osobowościowych , nie można nie wspomnieć o odporności na stres . Ta branża nikogo nie rozpieszcza . Logistyka jest dynamicznym środowiskiem z wieloma nieprzewidywalnymi czynnikami , więc dyrektor musi być w stanie dobrze sobie radzić z tą presją i podejmować czasami trudne decyzje w niełatwych sytuacjach .
DJ : A na co Ty osobiście zwracasz uwagę u kandydatów , z którymi rozmawiasz ?
22