Logistics Manager
brali ślub w 1938 roku ”. Rozpoznanie tożsamości użytkownika będzie pozwalało indywidualizować tę rozszerzoną rzeczywistość , w którą konsument będzie coraz głębiej zanurzany ( w większym zakresie poddawany technikom immersyjnym ).
Kolejna niezwykle ciekawa kwestia to świat awatarów . Niedawno odbył się koncert awatarów grupy ABBA w Londynie . Proszę zwrócić uwagę na niezwykle ciekawą sprawę – nagle ta cyfrowa rzeczywistość staje się atrakcyjna również dla silver generation . Moglibyśmy mieć takie poczucie , że te nowe technologie są tylko dla młodych ludzi , dla młodzieży . Ale to nieprawda . Cyfrowa rzeczywistość będzie się popularyzować we wszystkich generacjach , właśnie dzięki temu , że wygeneruje odwołania do tego , co jest im bliskie z młodości . Wracając do londyńskiego koncertu – cóż to był za paradoks ! Zbudowano nową salę koncertową , w której wystąpiły awatary . Publika udała się do określonego obiektu w świecie rzeczywistym , żeby zanurzyć się w rzeczywistości wirtualnej ! Proszę zwrócić uwagę na sam fakt naszej rozmowy online – to dawniej było niewyobrażalne , choć ludzie rozmawiali ze sobą telefonicznie już 100 lat temu . Ale dziś komfort takiego kontaktu jest znacznie wyższy – widzimy swoje twarze , mimikę i gestykulację – to wszystko są istotne elementy , które wzbogacają wzajemną komunikację .
Tego typu rozwój całkowicie przedefiniuje potrzeby mobilnościowe społeczeństwa . Już teraz coraz mniej osób musi dojeżdżać do pracy , mamy przecież tak zwane home office , prawda ? W kontekście cyfrowej szkoły jestem bardziej sceptyczny , ponieważ proces społeczny wychowywania młodego człowieka powinien odbywać się przez fizyczną obecność , a jego ograniczenie do samotnego przebywania w swoim pokoju może wywołać niepożądane skutki . My jesteśmy dorośli , dużo bardziej świadomi tego , kiedy chcemy być sami , a kiedy nie . Rozumiemy , kiedy wystarczy nam samo połączenie w świecie wirtualnym .
Jak widać , pod wpływem technologii będziemy się zmieniać jako indywidualne jednostki i jako społeczeństwo . Nasze nowe potrzeby będą się kształtowały w większości samoistnie . Ale niekiedy zmiany zostaną narzucone odgórnie , przez ustawodawców – szczególnie w obszarach takich jak mobilność .
DJ : A jeśli chodzi o logistykę ?
WP : Logistyka to fizyczne przemieszczanie dóbr rzeczowych , a te są słabo substytuowane przez serwis wirtualny . Ja na przykład jestem już po śniadaniu , które byłoby niezbyt miłe w formule online . Musimy fizycznie się na nie udać , napić się kawy i zjeść to , na co mamy ochotę . Do nas jako konsumentów ma trafić określony towar lub sami musimy przemieścić się w miejsce , gdzie będziemy mogli go odebrać . Byłem niedawno w takim regionie Europy , gdzie zadanie pytania : „ Gdzie można się tutaj napić kawy ?”, kiedy samemu nie ma się kawiarki , wywołuje odpowiedź w stylu : „ A , 200 km stąd jest miasto , w którym znajduje się hotel , gdzie przebywają goście zagraniczni i tam mają prawdopodobnie maszynę do robienia kawy ”. Więc okazuje się , że gdzieniegdzie pewne dobra w ogóle nie są dostępne , natomiast istnieją kraje , w których gdziekolwiek się nie zatrzymamy , będziemy mieć w zasięgu wzroku trzy miejsca , gdzie możemy wypić kawę . Do tych trzech punktów ta kawa musiała zostać dostarczona nie jako surowiec – ponieważ nie pochodzi bezpośrednio z pola – ale jako gotowy już produkt .
Kiedy ktoś jest smakoszem wina , to nie kupuje go na zasadzie „ pierwsze lepsze ”, tylko szuka produktu , o którym w sposób analogowy , czyli poprzez etykietę , przekazane są informacje nie tylko o tym , z jakiego rejonu pochodzi wino , ale też z jakiej jest winnicy , a czasami też na którym zboczu rosła winorośl , z której zebrano owoce przetworzone później na trunek .
DJ : Technologie cyfrowe w łańcuchu dostaw ułatwią i przyspieszą poszukiwanie informacji , o których Pan przed chwilą wspomniał . Pozostając przy przykładzie wina , pozwolą nam śledzić całą drogę od wyhodowania winorośli , poprzez jej zebranie , wytworzenie konkretnego produktu i jego dystrybucję .
WP : Mało tego , my dzisiaj jesteśmy w stanie stwierdzić , jakie środki ochrony roślin i nawozy były użytkowane na danym zboczu w ostatnich 10 latach , czy przestrzegano terminów przerwy , jaka powinna wystąpić między użyciem chemicznych środków a np . zbiorami . My dzisiaj potrafimy dokładnie ustalić , o której godzinie i kto jechał tą prawie autonomiczną maszyną do zbierania winorośli . Zatem nasz łańcuch dostaw niesamowicie wzbogacił się o dane i może
14