Logistics manager 5/2023 DEMO | Page 16

Logistics Manager
• inżynierowie cyfrowych bliźniaków – specjaliści tworzący cyfrowe odwzorowania elementów fizycznych oraz nadzorujący ich podpięcie do internetu rzeczy ( IoT ), dzięki czemu można wirtualnie dostać się do dowolnego fizycznego zasobu i dokonać jego optymalizacji ;
• planiści inteligentnych projektów budowlanych – osoby wykorzystujące inteligentne i połączone technologie do opracowania oraz utrzymywania harmonogramów prac budowlanych .
Prezentowane raporty odnosiły się w wybranych przypadkach do roku 2025 , co w dzisiejszej ocenie ( z perspektywy roku 2023 ) było sporym optymizmem . Nie zmienia to jednak faktu , że zaprezentowana wizja w małym stopniu odnosi się do obecnej rzeczywistości zawodu logistyka i poszukiwanych w tym obszarze pracowników .
ZAWODY LOGISTYKI 4.0
Gdyby raz jeszcze przejrzeć opisane wyżej zawody przyszłości , to przynajmniej kilka z nich miałoby możliwość zaistnienia w logistyce . Analitycy predyktywnej sieci zaopatrzenia w sposób naturalny wpisują się w problematykę łańcuchów dostaw . Inżynierowie cyfrowych bliźniaków odwzorowujący rzeczywistość w świecie wirtualnym umożliwiają prowadzenie wielu symulacji logistycznych jeszcze w fazie negocjowania kontraktów . Pozwalają w ten sposób na śledzenie różnych wirtualnych scenariuszy współpracy z danym kontrahentem i jeszcze dokładniejsze oszacowanie ryzyka konkretnych działań . Koordynatorzy zespołów robotów tak samo jak w procesie wytwarzania będą trenować urządzenia , aby ich praca , np . w magazynie z ludźmi , była produktywna i bezpieczna . Inżynierowie ofert cyfrowych , bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa , inteligentnego zapewnienia jakości czy też analityki danych z dronów to wszystko zawody , które z powodzeniem mogą pojawić się w obszarze logistyki i łańcucha dostaw . Problemem jest jednak zbudowanie koncepcji działającego w taki sposób systemu logistycznego , a to poniekąd wynika z dotychczasowego podejścia do procesu edukacji logistyków , ścieżek kariery logistycznej , które nie zakładają dynamicznego rozwoju dziedziny , a także z operacjonalizacji logistyki i sprowadzenia jej do działań , w których nadrzędnym kryterium optymalizacji są koszty .
Potwierdzają to opublikowane w 2023 r . badania dotyczące luk kompetencyjnych wynikających z braku konkretnych treści kształcenia w procesie edukacji logistyków . Prowadziło je w ramach projektu NEXTLOG 5 konsorcjum sześciu europejskich uczelni z Polski , Słowenii i Grecji . Ich zakres zainteresowań dotyczył kształcenia przyszłych logistyków , a w działaniach wyraźnie podkreślano znaczenie trzech podstawowych wymiarów logistyki , tzn . jej zrównoważonego , cyfrowego i inteligentnego aspektu . Konfrontując to z przeglądanymi w ramach studium przypadku ofertami pracy , w zasadzie trudno zauważyć , by w karierze logistyka miały pojawiać się nowe trendy . Nie widzimy ofert dotyczących zrównoważonego rozwoju w logistyce , logistyki cyfrowej czy też inteligentnej logistyki , nie wspominając o poszukiwaniu specjalistów z zakresu technologii przemysłu 4.0 do pracy w obszarze łańcucha dostaw . Natomiast z przeprowadzonego studium przypadku wynika , że ewidentnie brakuje pracowników operacyjnych do wykonywania codziennych prac w sferze logistyki i łańcucha dostaw , które daleko odbiegają od cyfrowej rewolucji przemysłu 4.0 .
Warto w tym miejscu dodać , że automatyzacja procesów logistycznych czy też ich komputeryzacja należą do odkryć trzeciej rewolucji przemysłowej , a tak powszechne linie montażowe , produkcyjne czy logistyczne są dorobkiem Taylora i Forda , a więc drugiej rewolucji przemysłowej – i mają już ponad 100 lat . Widać zatem wyraźnie , że koncentracja na efektywnej realizacji bieżących celów oraz zadań jest czynnikiem hamującym rozwój w logistyce . Na horyzoncie nie widać też poszukiwania pracowników do nowych projektów , tzn . osób specjalizujących się w zrównoważonym rozwoju , gospodarce o obiegu zamkniętym , logistyce odwrotnej czy też specjalistów wychodzących poza klasyczny standard logistycznego IT .
5
T . B . Kalinowski , J . Brzeziński , M . Raźniewska , Digital , Intelligent & Sustainable Logistics – Building Next-generation Competencies for Logisticians and Supply Chain Managers , Nextlog Project , https :// tinyurl . com / bdd5x2tj [ dostęp z 16.10.2023 r .].
14